Nejrozšířenější soutěžní forma lukostřelby spočívá ve střelbě na přesnost z předem dané vzdálenosti nebo několika daných vzdáleností. Tento způsob soutěže se nazývá terčová lukostřelba a je organizován světovou lukostřeleckou federací (WA), respektive jejími podřízenými národními organizacemi. V České republice je to Český lukostřelecký svaz (ČLS). Další disciplínou oblíbenou zejména v Evropě a Americe je terénní lukostřelba, kde se střílí do terčů rozmístěných na různé vzdálenosti v přírodě. Existují další typy lukostřeleckých soutěží jako 3D lukostřelba nebo soutěže s historizujícím vybavením. Lukostřelba je provozována i handicapovanými sportovci, tzv. Para-Archery.
Terčová lukostřelba je zaštítěna Mezinárodní lukostřeleckou organizací, zkracováno jako FITA (Fédération Internationale de Tir à l'Arc). FITA je členem Mezinárodního olympijského výboru, terčová lukostřelba je jedním z olympijských sportů. Soutěž v terčové lukostřelbě probíhá obvykle pod širým nebem na travnaté ploše. V našich zeměpisných šířkách se jedná o letní sport. Střílí se na vzdálenosti 30 m až 90 m. Existuje halová (indoor) lukostřelba, kde se střílí na 18 m nebo 25 m a závody probíhají v zimě v hale.
Závodníci střílí po sadách, která se skládá ze 3 nebo 6 šípů. Po každé sadě se všichni střelci vydají k terčům, pro zapsání skóre a vytažení šípů. Na vystřelení každé sadu platí omezený časový úsek.
Terče jsou tvořeny 11 soustřednými kruhy, které mají hodnotu od 1 do 10. Jedenáctý kruh je tzv. X, má hodnotu 10 a vyšší počet X rozhoduje při shodném nástřelu. Velikost (průměr) terče je závislá na vzdálenosti. Průměr terče se pohybuje od 40 cm do 122 cm.
Typy jednotlivých sestav:
Poznámka: dřívější federace FITA byla přejmenována na WA (Světová lukostřelecká federace)