Rezervace min 48 hod. předem
724 216 553 / 724 066 748
rtarchery@centrum.cz
724 216 553 / 724 066 748
rtarchery@centrum.cz
Logo RTArchery, Littohlav a Žebrák

O lukostřelbě

Lukostřelba neboli střelba z luku je praktické lovecké a vojenské umění a z něj vzniklé sportovní odvětví, jehož tradice je stará desítky tisíc let. Jedná se o samostatné sportovní odvětví, respektive o specifický olympijský sport. Je také národním sportem v Bhútánu, státu v jižní Asii.

Obecně lze dnes lukostřelbu zařadit do sportovních činností, jejichž cílem je střílet co nejpřesněji z různých vzdáleností do terče a zásahy získat co nejvíce bodů.
Lukostřelnice Litohlavy

Sportovní lukostřelba

Nejrozšířenější soutěžní forma lukostřelby spočívá ve střelbě na přesnost z předem dané vzdálenosti nebo několika daných vzdáleností. Tento způsob soutěže se nazývá terčová lukostřelba a je organizován světovou lukostřeleckou federací (WA), respektive jejími podřízenými národními organizacemi. V České republice je to Český lukostřelecký svaz (ČLS). Další disciplínou oblíbenou zejména v Evropě a Americe je terénní lukostřelba, kde se střílí do terčů rozmístěných na různé vzdálenosti v přírodě. Existují další typy lukostřeleckých soutěží jako 3D lukostřelba nebo soutěže s historizujícím vybavením. Lukostřelba je provozována i handicapovanými sportovci, tzv. Para-Archery.

Terčová lukostřelba

Terčová lukostřelba je zaštítěna Mezinárodní lukostřeleckou organizací, zkracováno jako FITA (Fédération Internationale de Tir à l'Arc). FITA je členem Mezinárodního olympijského výboru, terčová lukostřelba je jedním z olympijských sportů. Soutěž v terčové lukostřelbě probíhá obvykle pod širým nebem na travnaté ploše. V našich zeměpisných šířkách se jedná o letní sport. Střílí se na vzdálenosti 30 m až 90 m. Existuje halová (indoor) lukostřelba, kde se střílí na 18 m nebo 25 m a závody probíhají v zimě v hale.

Závodníci střílí po sadách, která se skládá ze 3 nebo 6 šípů. Po každé sadě se všichni střelci vydají k terčům, pro zapsání skóre a vytažení šípů. Na vystřelení každé sadu platí omezený časový úsek.

Terče jsou tvořeny 11 soustřednými kruhy, které mají hodnotu od 1 do 10. Jedenáctý kruh je tzv. X, má hodnotu 10 a vyšší počet X rozhoduje při shodném nástřelu. Velikost (průměr) terče je závislá na vzdálenosti. Průměr terče se pohybuje od 40 cm do 122 cm.

Terč
oficiální FITA terč

Typy jednotlivých sestav:

 • FITA sestava (FITA)
 • FITA 70 sestava (FITA 7O)
 • Olympijská FITA sestava
 • Halová 18 M FITA sestava (H18)
 • Tyto sestavy existují také v žákovské kategorii. Pravidla FITA popisují další typy terčových sestav, které se od těchto liší jinými vzdálenostmi terčů a různým počtem výstřelů.

Poznámka: dřívější federace FITA byla přejmenována na WA (Světová lukostřelecká federace)

Terénní lukostřelba

Terénní lukostřelba je disciplína spočívající ve střelbě na terče rozmístěné na různé (i neoznačené, neznámé) vzdálenosti v přírodě – lesích, loukách a parcích. Jednou z hlavních výzev tohoto sportu je schopnost střílet z kopce i do kopce, nebo mezi stromy, která musí být spojena se schopností dobře odhadnout vzdálenost. Soutěže v terénní lukostřelbě se obvykle organizují dle pravidel IFAA (Internation Field Archery Association) nebo dle pravidel Světové lukostřelecké federace (WA). V České republice jsou soutěže obvykle pořádány dle pravidel WA. Soutěž probíhá v přírodním prostředí, například na okraji lesa. Obvykle je závod dvoukolový, na 2 x 12 stanovišť. V prvním kole se začíná na terče umístěné do neoznačené vzdálenosti, v druhém kole jsou obvykle stanoviště pozměněna a je doplněna informace o vzdálenosti k terči. Na každém terči lukostřelci vyšlou k terči tři šípy.

3D lukostřelba

3D lukostřelba, někdy také 3-D lukostřelba, je druhem sportovní lukostřelby, jejímž hlavním rozpoznávacím znakem je střelba na 3D figuríny zvířat v životní velikosti, odtud tedy název "3D". Terče jsou vyrobeny z pěnové hmoty, která je schopna bezpečně zastavit letící šíp a po vytažení šípu se povrch terče téměř zacelí. Soutěž vždy probíhá v přírodním prostředí, často v relativně náročném terénu. Střelci se pohybují po trati sestavené z jednotlivých stanovišť – 3D terčů. Většinou má střelec na terči pouze 1 výstřel. Vždy se střílí na neznámou vzdálenost k terči.

Tradiční lukostřelba

Tradiční lukostřelba se provozuje luky, které vychází z historické předlohy. Luky mohou být vyrobeny z tradičních materiálů (dřevo, bambus, rohovina, šlachy…), případně s použitím moderních materiálů (laminát, karbon…). Luky nejsou vybaveny stabilizátory ani mířidly. Většinou se vyžadují dřevěné šípy. V České republice probíhá několik soutěží v tradiční lukostřelbě pořádaných zájmovými sdruženími či dobrovolníky (například Lukostřelecká liga pod hlavičkou Asociace tradiční lukostřelby). Disciplíny na soutěžích jsou různorodé, s důrazem na všestrannost (střelba na pevné či pohyblivé cíle, často s časovým limitem a měnící se vzdálenosti) a mohou se lišit v závislosti od organizátora nebo charakteru soutěže.

Nářadí použité střelcem

 • reflexní luk – recurve bow
 • kladkový luk – compound bow
 • holý luk – bare bow
 • tradiční luk
 • dlouhý luk (anglický luk) – long bow
 • yumi – japonský luk
 • silný luk – war bow luk se silou nátahu nad 80 liber